Στις 24 Οκτωβρίου οι "φατσούλες" του σχολείου μας επισκέφθηκαν το Μουσείο Ελιάς και Ελληνικού Λαδιού.

Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτικό πρόγραμμα, περιήγηση και ξενάγηση στους χώρους και τα εκθέματα του Μουσείου. Τα παιδιά αλληλεπίδρασαν, βίωσαν σκηνές σχετικές με την ελιά, το λάδι και τα προϊόντα τους και ήρθαν σε επαφή με την πολιτισμική παραγωγή γύρω από αυτά. Επίσης, κατέγραψαν εντυπώσεις αλλά και θέματα που θα ήθελαν να ερευνήσουν περισσότερο τις επόμενες μέρες στο νηπιαγωγείο, μέσα από βιβλία, αντίστοιχα έντυπα και από το διαδίκτυο.

Ήταν μια όμορφη εμπειρία με επεκτάσεις στο σχολικό χώρο, τόσο διδακτικές με την «κλασική» έννοια του όρου, όσο και επικοινωνιακές, κοινωνικές και πολιτισμικές.

elias alt alt

• Μακρυνίτσης 57 - Ρήγα Φεραίου, Βόλος